Provozovny stravovacích služeb v dubnu 2023

V dubnu provedli naši výživáři kontroly v 71 provozovnách stravovacích služeb. Rozložení kontrol je vidět zde:

V jednom případě se jednalo o podnět občanů, v dalším případě šlo o zdravotní obtíže v pravděpodobné souvislosti s konzumací sushi – více tady: Na Haldě Pardubice. Celkem bylo uloženo 16 pokut ve výši 37.000 Kč a deseti provozovatelům bylo za menší závady písemně domluveno. V jedné provozovně byla nařízena sanitace a dvě byly na místě uzavřeny – ve všech 3 případech byla velmi rychle zjednána náprava.

Pokud jde o preventivní dozor, v dubnu jsme se vyjadřovali k 18 projektům, byla to různá občerstvení, bary, prodejny kavárny, v 18 případech byli výživáři účastni šetření k zahájení činnosti (ať už to jsou kolaudace nebo změny v účelu užívání), opět to byla různá občerstvení nebo hospody, prodejny, tentokrát to byla i dvě komunitní centra, z větších akcí například v pardubické bývalé Tesle se otevřel nový Penny Market.


A je tu opět malé vzdělávací okénko s využitím fotodokumentace z terénu.
Skladování. Trvalý problém, se kterým se v terénu setkáváme. Pokud jde o potraviny – na balených potravinách bývají všechny nezbytné údaje od výrobce. Co to je, jak skladovat, při jakých teplotách – a hlavně do kdy. Buď je uváděno datum spotřeby, to je u výrobků podléhajících zkáze a po tomto datu už potraviny použít nelze – nebo je uvedeno datum minimální trvanlivosti. Pokud jde o vlastní výrobu, lze za určitých podmínek uchovávat rozpracované pokrmy nebo vlastní polotovary v chlazeném či mrazeném stavu. Ale v každém případě musí být zřejmé, oč jde, kdy to bylo vyrobeno, do kdy se to musí spotřebovat. Veškeré produkty ve skladech a kuchyních musí být jednoznačně identifikovatelné. Takže následující příklady skladování bez dostatečného značení jsou špatně. A ještě k tomu je nutné dávat pozor na to, co může být skladováno společně. Odděleně se musí skladovat potraviny či produkty určené přímo ke konzumaci bez jakékoliv další tepelné úpravy od těch, které mohou v syrovém stavu být zdrojem bakteriální kontaminace – např. syrové maso, syrová vajíčka, nečištěná zelenina.

A jako vždy jsme i v dubnu na kontrolách viděli stavebně technické nedostatky a nedostatečný úklid.

V kuchyni olupující se malba na stropě – může napadat do jídla…
Povrchy zařizovacích předmětů, stěn, podlah – i dveří v kuchyni musí být snadno udržovatelné – tedy čistitelné. Ale taky se musí čistit průběžně, Toto není odřené, to je nemyté.
Zejména v asijských provozovnách se značnou produkcí smažených jídel ulpívá mastnota na všem, ale i toto je nutné čistit.
Hladké čistitelné povrchy, ne jako tady – a žádné textilní ručníky na opakované použití, jimi se roznáší dál nečistoty.

Zpracoval: Odbor HV a PBU KHS dne 9. 5. 2023

Foto KHS

Další výsledky kontrol ZDE.